Heliotropic Studio
shibori2.jpg

Workshops

 
Back to All Events

Doğal Boyama Sanatı 2: İndigo Boyama ve Bitkilerden Boya Yapımı The Art of Natural Dyeing 2: Indigo Dyeing and Natural Paints &Inks


Doğal Boyama Sanatı 2: İndigo Boyama ve Doğal Boya Yapımı

Bu atölye dersi öğrenciyi doğal boyama tekniklerinin sürdürülebilir dünyasıyla tanıştırıp, onlara ekolojik yöntemlerle yün, ipek, koton gibi doğal lifleri boyama ve kumaş üzerinde desen yaratmayı öğretmeyi amaçlar.

Doğal boyama tarihi ve modern doğal boyamacılık üzerine bilgi verildikten sonra, öğrenciler temel doğal boyama tekniklerini öğrenirler. Bu atölye dersinde indigo fermentasyonu ve ve doğal boya yapımına ağırlık verilecek, öğrencilere bu bilgiler verildikten sonra, indigoyla tekstil üzerine desen yaratmak için kullanılan çok eski bir Japon tekniği olan shibori ve kendi ürettikleri doğal boyalar ve mürekkeplerle blok baskı ve kumaş boyama yöntemleri öğretilecektir. Öğrenciler, dersi bu doğal yöntemlerle ürettikleri desen ve baskılı kumaşlardan oluşmuş bir portfolyo ve yukarıdaki bu metodları birleştirdikleri  bir final projesi ile bitireceklerdir.

Bu derse kayıt olmak için Doğal Boyama Sanatı 1’i almış olmak zorunlu değildir. Doğal Boyama Sanatı 1’de detaylı olarak anlatılan doğal boyama tekniklerinin (mordanlama, boyama ve fikse etme) üzerinden geçilecektir.

Kayıt ve ayrıntılı bilgi için info@istanbulmodaakademisi.com 'a email atabilirsiniz.

Tarih: 30 Haziran - 14 Temmuz,  Cumartesi günleri, 10.00 - 17.00
Yer: Istanbul Moda Akademisi, Teşvikiye Cad. No:10/1 Sadrazam Sait Paşa Konağı Nişantaşı, 34365 Şişli/İstanbul
Tel: (0212) 219 41 41

..................................................................................................................................................................................

The Art of Natural Dyeing: Indigo Dyeing and Natural Paints

Date: June 30th - July 14th, Saturdays, 10am-5pm
Location:
Istanbul Moda Akademisi, Teşvikiye Cad. No:10/1 Sadrazam Sait Paşa Konağı Nişantaşı, 34365 Şişli/İstanbul
Tel: (0212) 219 41 41