Heliotropic Studio
shibori2.jpg

Workshops

 
Back to All Events

Doğal Boyama I - Natural Dyeing I

Doğal Boyama Atölyesi I

Doğal Boyama 1 atölyemiz 29 Nisan Pazar günü gerçekleşiyor. Bu doğal boyama atölyesinde kendi organik indigo boyamızı hazırlamayı öğrenip, bitkiler ve bitki ekstreleriyle deneyler yapacak, reçeteler uygulayacak, shibori ve bohça boyama tekniklerini kullanarak çeşitli desenler çıkartacagiz. Insanoğlunun binlerce yıldır kullandığı teknikleri tanıyacak, atölyeden doğal boyamanın ana ilkelerini öğrenmiş ve kendi evinizde çalışmalarınıza devam edebileceğiniz seviyeye gelmiş olarak ayrılacaksınız.

Doğal boyama, toksik olmayan, çevreye duyarlı bir şekilde renk elde etme yöntemidir. Doğanın sunduğu zenginlikleri onurlandıran, uygulaması keyifli bir süreçtir. Bu atölye çalışmasında, doğal kumaş boyama tarihi ve modern doğal boyamacılık uzerine bilgi edinip, kumaş secimi, ve kumaşın boyama işlemine hazırlanması (mordanlama), bitki ve bitki ekstreleriyle kumaş boyama, ve boyayı kumaşa fixe etmeyi öğreneceğiz. Organik indigo boya kazanımızı hazırlamayı öğrenip, shibori ve bohça baskı gibi bazı modern desen yaratma tekniklerini deneyimleyeceğiz. Katılımcılar bu atölyeden kendi doğal boyanmış renk paletleri ve doğal yöntemlerle yaptıkları baskılar ve Heliotropic Studio doğal boyama kitapçığı ile ayrılacaklardır. Atölye calışması 4 saat sürecektir. Sunum ve slayt gösterimi olacaktır. Malzemelerin hepsi Heliotropic Studio tarafindan tedarik edilecektir. Hem teorik hem pratik bilgi verileceği için not defterlerinizi yanınızda getirmeyi unutmayınız. Atölye esnasında denemek isteğiniz materyaller varsa, önceden danışmak suretiyle, yanınızda getirebilirsiniz.

Önümüzdeki aylarda bu atölyenin ileri seviyesi (Doğal Boyama 2) yapılacak, bu atölyede de bohça boyama, ekolojik baskı, pasla boyama, güneşle boyama, shibori ve doğal pigmentlerle blok baskı gibi kumaş üzerine desen yaratma yöntemleri üzerine yoğunlaşılacaktır. Bu atölyeye katılımda, Doğal Boyama 1'e katılanlara öncelik tanınacaktır.

Katılım 12 kişiliktir. Yer sayısı sınırlı olduğu için, derslerimize önceden kaydolmanızı öneriyoruz.
Kayıt için heliotropicstudio@gmail.com 'a email atabilirsiniz.

Tarih: 27 Mayıs Pazar 13.00 - 17.00
Yer: Heliotropic Studio, Bostancı Mah. Vukela Cad. No:34/3 Yılmazlar apt. A Blok  Kadıköy/İstanbul 34744 (Bostancı iskelesine ve Taksim- Bostancı dolmuş ve otobüs duraklarına yakın)
Eğitmen: Asli Smith

..................................................................................................................................................................................

Natural Dyeing Workshop I

Natural dyeing is an eco-conscious and nontoxic way to access color unobtainable by synthetic dyes. It’s another way to honor and enjoy nature and discover the wealth of color possibilities that exists only locally in your area. After a brief introduction into the history of natural dyeing practices and contemporary practices of natural dyeing, participants will learn the basics of selecting and preparing fibers(mordanting), dyeing with plants and their extracts and fixing natural dyes to fabric. We'll learn how to prepare the organic indigo vat and  explore some contemporary applications of pattern such as shibori and bundle dyeing. Participants will leave the workshop with a range of naturally dyed swatches, hand-dyed prints and the Heliotropic Studio natural dyeing booklet. The workshop will be 4 hrs long. All materials will be provided by Heliotropic Studio. This is both a hands-on and theory workshop so don't forget to bring your notebooks. If there's any materials you'd like to experiment with, bring them along as well.

In the coming months, we'll have an advanced natural Dyeing workshop (Natural Dyeing 2) where the focus will be contemporary applications of pattern through bundle dyeing, ecoprinting, rust printing, solar dyeing, shibori and block printing with natural pigments. Participants to Natural Dyeing 1 will have registration priority.

Attendance is limited to 12 people. We strongly recommend that you register in advance. 
For registration, please email: heliotropicstudio@gmail.com

Instruction is in turkish. You can contact us if you'd like to arrange for an english speaking group.

Date: Sun. May 27th, 1-5pm
Location: Heliotropic Studio, Bostancı Mah. Vukela Cad. No:34/3 Yılmazlar apt. A Blok  Kadıköy/İstanbul 34744 (close to to Bostancı ferry, Taksim-Bostancı bus and dolmus)
Instructor:Asli Smith