Heliotropic Studio
shibori2.jpg

Workshops

 
Back to All Events

Shibori

  • Heliotropic Studio Arnavutköy mah. Beyazgül sok. No:63A Besiktas/Istanbul 34345 Turkey (map)

Shibori is an ancient Japanese resist-dye technique that creates beautiful textile patterns. Students will explore different shibori techniques of binding, folding, creasing, stitching, clamping and tying to create unique patterns and designs. The workshop is composed of 2 sections. The first section focuses on folding techniques, whereas the second section is about the dyeing process and information on shibori. All materials required for the workshop will be provided by Heliotropic Studio. All resulting products with shibori designs(napkin set of 4) will be taken home by participants.

We recommend that you register in advance. 
For registration, please email: heliotropicstudio@gmail.com

Workshop Fee: 100TL
Location: Maezae -Karakoy, Kemankeş Karamustafa Paşa Mahallesi, Hoca Tahsin Sk. No:18, 34425 Beyoğlu/İstanbul
Instructor: Asli Smith 

..................................................................................................................................................................................

Shibori, tekstil üzerinde desen yaratmak için kullanılan çok eski bir Japon tekniğidir. Bu atölye çalışmasında bağlama, katlama, dikme, sıkıştırma ve buruşturma gibi çok farklı teknikleri kumaşlara uygulayıp, boyaya batırarak, kumaşlar üzerinde özgün desenler oluşturacağız.Atölye iki kisimdan oluşuyor. İlk kısımda katlama teknikleri gosterilecek, ikinci kısımda da boyama işlemi gerçeklestirilecektir. Ortaya çıkan shibori desenli ürünler(kumaş peçete seti), katılımcılara ait olacaktır.

Derslerimize önceden kaydolmanızı öneriyoruz.
Kayıt için heliotropicstudio@gmail.com 'a email atabilirsiniz.

Tarih: 13 Eylül 19.30 - 22.00
Atölye Ücreti: 100TL
Yer: 
Maezae -Karakoy, Kemankeş Karamustafa Paşa Mahallesi, Hoca Tahsin Sk. No:18, 34425 Beyoğlu/İstanbul
Eğitmen: Asli Smith

Earlier Event: November 11
Ecoprinting - Ekolojik Baskı
Later Event: November 23
Intro Weaving - Temel Dokuma