Heliotropic Studio

About

 
 
 
a.jpg

WHO WE ARE:

Heliotropic Studio is a natural dye and printmaking studio founded by Asli Smith. Taking its name from the Latin word Heliotrope which means the directional growth of a plant in response to sunlight, the studio creates works and organizes workshops on natural processes in textile art and design.

WHAT WE DO:

We hold workshops on natural dyeing, shibori dyeing, organic indigo vat dyeing, ecoprinting, blockprinting and weaving. 

We offer small scale natural dyeing services and consulting for designers and businesses.

We produce a small line of hand-dyed textiles with plants and natural materials. We use a variety of print and dye processes to create high quality and handmade home goods and apparel using only natural-dyes, non-toxic plant based inks and organic fiber. 

OUR PHILOSOPHY:

We prioritize  the use of local, ethically sourced and organic materials in our work and workshops and advocate a more responsible and sustainable way of living. Moving away from consumerist culture, we value the process that goes into producing individually crafted pieces and contemplate the connection with the environment. A more mindful and respectful way of being on earth is at the core of our practice.

 

Asli Smith

Asli Smith is a designer and illustrator based in Istanbul and New York. Asli set up her own design studio in 2008. Her illustrations have appeared in various magazines (American Illustration, Communication Arts and Print), book publications, window displays, and textiles. She holds masters degrees in Communications Design from Pratt Institute and on Media studies from the New School in NYC. She has also completed the Foundation Fine Arts program at the Parsons School of Design. Her current work spans different aspects of printmaking from screenprinting and blockprinting to the fairly new processes of ecoprinting and the world of natural dyes.

aslismith.com

Contributor:

Begüm Cana Özgür

Begüm Cana Özgür graduated from Bilkent University Interior Architecture and Environmental Design department in 2010. She recieved her MFA from Cranbrook Academy of Arts, 3D Design department. Since 2014 she is based in Istanbul, continues her hands on studio practice. Her recent work focuses on textiles and concepts that could be formed around them. In 2016 she created Kirkit Istanbul, a fresh brand of handwoven products that introduces contemporary design to the traditional culture of weaving in Anatolia. She is a regular contributer at heliotropic Studio with her ideas and weaving workshops.

 

BİZ KİMİZ

Heliotropic Studio, Aslı Smith tarafından kuruldu. İsmini “Güneşe Bakan Bitkiler” anlamına gelen Latin kökenli Heliotrope kelimesinden alan Heliotropic Studio, tekstil alanında doğal süreçleri inceleyen çalışmalar yapar ve atölyeler düzenler.

NE YAPIYORUZ

Doğal boyama, shibori boyama, organik indigo vatı hazırlama ve boyama, ekolojik baskı ve blok baskı atölyeleri düzenliyoruz.

Tasarımcı ve işletmelere yönelik danışmanlık ve doğal boyama hizmeti vermekteyiz..

Bitkisel boyalar ve geri dönüşümlü malzemeler kullanarak, doğal yöntemlerle elde boyanmış tekstil ürünleri yapıyoruz. Organik kumaşlar, bitkisel pigment ve boyalar kullanarak, çeşitli baskı ve boyama teknikleri ile ürettiğimiz kıyafetler ve ev tekstili ürünleri, tamamen el yapımı olup, hiçbir toksik madde veya kimyasal içermemektedir.

FELSEFEMİZ

Uygulamalarımızda ve atölye çalışmalarımızda sürdürülebilir, yerel, etik kaynaklar ve organik malzemeler kullanılmasına öncelik veriyoruz. Hızlı tüketilen, ucuz ürünlerin oluşturduğu tüketim kültürüne karşı duran, doğayla bağımızı güçlendiren ve zanaatkar üretim sürecine değer veren bir anlayışla, çalışmalarımızı doğaya, insan emeğine ve çevreye saygı ve sorumluluk duyarak gerçekleştiriyoruz.

 

Asli Smith
Grafik tasarımcı ve illüstratör. Asli 2008’de kendi stüdyosunu kurdu.Tasarım ve illüstrasyonları pek cok dergi ve kitapta yayınlandı. (American Illustration, Communication Arts, Print), ambalaj, vitrin ve tekstilde kullanıldı. 2013'ten bu yana Istanbul'da yaşayan Asli'nın stüdyosu New York ve İstanbul'da faaliyet göstermektedir. Aslı, New School University'de Media Studies, Pratt Institute'da İletişim Tasarımı lisansüstü programlarını ve Parsons'da Fine Art Foundation Programını bitirdi. Çalışmaları ağırlıklı olarak serigrafi, blok baskı, ekolojik baskı gibi alanında yeni ve özgün baskı tekniklerini kapsamaktadır.

http://aslismith.com/

Katilimcilar:

Begüm Cana Özgür

Begüm Cana Özgür Bilkent Üniversitesi İçmimarlık ve Çevre tasarımından mezun oldu. Yüksek lisansını ürün tasarımı üzerine Cranbrook Sanat Akademisi'nde tamamladı. 2014 yılından beri tasarım pratiğine İstanbul'daki atölyesinde devam etmektedir. Son çalışmaları el dokuması tekstil ürünleri ve bu ürünler etrafında oluşturulabilecek konseptlere dayanmaktadır. 2016 yılında Anadolu'daki dokuma geleneğini çağdaş tasarım anlayışıyla tekrar yorumlayan Kirkit Istanbul markasını kurmuştur. Cana fikirleri ve dokuma atölyeleriyle Heliotropic Studio'nun kurulum

aşamasından itibaren vazgeçilmez bir parçası olmuştur.